top of page
  • TikTok
  • Youtube
  • Email
  • Facebook
  • Instagram

Portréfotózás telefonnal - így oldd meg költséghatékonyan a képeidet

  • Szerző képe: Tamás Horváth
    Tamás Horváth
  • jan. 21.
  • 3 perc olvasás

Frissítve: 6 nappal ezelőtt

A legtöbb ember szeret fotózni, és valljuk be, a mai telefonokkal már nagyon jó kis természetfotókat lehet lőni. Azonban a portréfotóknál már rendszerint elvéreznek a delikvensek, hiszen házilag, a portréfotózás esetében, többet kell “állítgatni”. Ezt a cikket igyekeztünk úgy megírni, hogy mire a végére érsz, “megértsd”, hogy tulajdonképpen hogyan is tudsz fotózni a telefonoddal. 


Legyenek jók a fényviszonyok

Azzal talán nem mondunk újdonságot, hogy az aranyóra (napkeltekor és napnyugtakor) a legjobb a portréfotózásra - még akkor is, ha telefonnal vágsz bele. 


Ilyenkor ugyanis lágy, meleg fény vetül a modell arcára. Ha beltérben kell fotóznod, akkor keress egy ablakot és állítsd be úgy a modellt, hogy ablak oldalról világítsa meg az arcát. 


A direkt napfény ugyanis gyakran túl kemény árnyékokat vet.



Mit jelent az ISO és a záridő? Hogyan használd ezeket?

Az ISO érték a kamera fényérzékenységét jelenti. Minél magasabb, annál több fényt enged be, de több képzaj is keletkezik. 


Telefonnal fotózva próbáld alacsonyan (100-400 között) tartani. 


A záridő azt mutatja, mennyi ideig engedi be a fényt a kamera - portréknál 1/125 másodperc vagy gyorsabb ajánlott, így elkerülhető a bemozdulás. 


Fehéregyensúly (White Balance)

A fehéregyensúly határozza meg, hogy mennyire "melegek" vagy "hidegek" a színek a képen. 


Mérhető Kelvinben - az alacsonyabb értékek (2000-4000K) kékes; míg a magasabbak (5000-7000K) sárgás árnyalatot adnak


A legtöbb telefon automata fehéregyensúlya jól működik, de ha például napnyugtakor fotózol, érdemes melegebbre állítani, hogy hangulatosak

maradjanak a színek.


Fókuszmód használata a telefonnal való portréfotózáskor

Az okostelefonok arcfelismerő autofókusza általában megbízható, de néha érdemes manuálisan is beállítani, főleg ha a modell szeme nem a kép középpontjában van.


Ilyen esetben érintsd meg közvetlenül a képernyőn azt a pontot, ahol a szem található, így a fókusz pontosan arra a területre esik, amit szeretnél.


Ha a telefonod támogatja az AF-et (Eye AF), kapcsold be, hiszen ilyenkor a kamera automatikusan és folyamatosan figyeli a modell szemeit, és ennek megfelelően állítja az élességet.


HDR használata

A High Dynamic Range (HDR) több különböző expozícióval készült képet ötvöz egymással, ez pedig akkor király, ha erős fényviszonyok között fotózol, például amikor a háttér sokkal világosabb, mint az arc. 


Viszont mozgásnál érdemes kerülni, mert elmosódhat. 


RAW formátum

Ha a telefonod tud ilyet, érdemes RAW formátumban is fotózni. Ez sokkal több utólagos korrekciót tesz lehetővé, mint a JPEG. Például jobban menthetők a túl- vagy alulexponált részek, és precízebben állítható a fehéregyensúly is.






Képarány

A klasszikus 4:3 mellett próbáld ki a 16:9-et is - ez szélesebb képet ad, ami jól működhet akkor, ha természetben fotózod a modelledet. Viszont vertikális portréknál maradj inkább a 4:3-nál, mert ez természetesebb arcformát eredményez.


Hogyan álljon a modell a telefonos portréfotózáson?

A telefont tartsd a modell szemmagasságban vagy kicsit felette

A portrénál klasszikus az úgynevezett harmadolós szabály: képzeletben oszd három részre vízszintesen és függőlegesen is a képet, és a modell szemeit helyezzük el valamelyik metszéspontnál.


Sőt, nem is kell elképzelned, elég ha bekapcsolod a telefonodon a rácsnézetet.


Irányítás és kommunikáció

Ne félj instrukciókat adni a modellnek. Kérd meg, hogy forduljon kicsit oldalra, emelje vagy hajtsa le kicsit a fejét. 


És evidens, mégis sokan nem tudják: a természetes mozdulatokból születnek a legjobb képek. Mindig mondják, hogy mosolyogj a képeken, de néha egy merengő, komoly tekintet erősebb hatást kelt.


Fontos az utómunka is

A telefonokon utólag is lehet állítani a kontrasztot, a fényerőt és a színtelítettséget. Viszont ne ess túlzásba a filterekkel: sokkal jobb, ha a kép természetes marad


Ha pedig nem sikerül a portréfotózást telefonnal megoldani… nos itt vagyunk, hogy segítsünk. 


Amennyiben úgy érzed, hogy telefonnal nem tudsz olyan képeket lőni, amilyeneket szeretnél, akkor várunk téged sok szeretettel a portérfotózás szolgálatásunkra.


Ha pedig szeretnél megajándékozoni valakit, arra is van lehetőség:


És hogy milyen portréfotókat készítünk? Íme néhány a sok közül




Nem tudod melyik portréfotózás ajándékcsomagunkat válaszd? Nézd meg az alábbi videónkat:



Comments


a portréfotósok

Szerzői jogvédett tartalom © Copyright
bottom of page